Dlaczego dziecko powinno mieć swoje zwierzę?

Znane powiedzenie „Czym Jasiu za młodu nasiąknie, tym Jan na starość będzie” idealnie odzwierciedla proces rozwoju człowieka. Dziecko, które od najmłodszych lat jest wychowywane w atmosferze wzajemnego poszanowania, miłości i czułości, wartości te będzie wdrażać w swoim dorosłym życiu, a także przekazywać swojemu potomstwu. Rodzice muszą więc dokonać wszelkich starań, aby w procesie wychowania dziecka nie zapominać o przekazywaniu tych wartości swoim dzieciom. Z pomocą mogą im przyjść… zwierzęta.

Dlaczego zwierzęta mogą być najlepszymi przyjaciółmi i wychowawcami dzieci?

Lista zalet posiadania przez dziecko zwierzęcia jest bardzo długa. Jest to z pewnością najprzyjemniejsza forma uczenia dziecka obowiązkowości, reguł przyjaźni oraz budzenia empatii u najmłodszych.

Dziecko od najmłodszych lat uczy się opieki. To niewątpliwie niezwykle ważna nauka dla dziecka. Opieka rodziców, rodzeństwa i rodziny sprawia, że dziecko wie, jak odczuwa się zainteresowanie. Ukochany zwierzak (obojętne, czy jest to pies, kot czy inny gatunek) rodzi w dziecku potrzebę zainteresowania się, opieki, pilnowania. Maluch uczy się przy okazji obowiązkowości. Zdaje sobie sprawę, że jeśli zapomni swojego zwierzaka nakarmić czy dać mu wodę, będzie on cierpiał.

Dziecko reaguje na czułość. Pomiędzy nim a zwierzęciem rodzi się przyjaźń. Kiedy podchodzi do pupila w sposób łagodny i ciepły, doświadcza tego samego z jego strony. Ta nauka przenosi się w przyszłości na relacje z innymi ludźmi.

Dziecko uczy się przyjaźni. Niezwykle ważna jest wzajemna relacja pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem. Serdeczna więź rodzi w dziecku świadomość bycia potrzebnym. Uczy także tęsknoty i radości spotkania. Kiedy dziecko nie widzi swojego psa przez dłuższy czas, poznaje trud rozłąki. Rodzi to w nim obopólną zależność, gdyż dostrzega podobne reakcje u swojego pupila.

Przebywanie ze zwierzęciem działa na dziecko uspokajająco. Na podstawie badań stwierdzono, że przebywanie w towarzystwie swojego pupila uspokaja dziecko, pozwala rozładować stres, a także obniża ciśnienie krwi. Nie od dziś znany jest na przykład zbawienny wpływ psów (dogoterapia) wspomagających rehabilitację dzieci z nadpobudliwością czy porażeniami.

Dziecko uczy się tolerancji. Zwierzę – często mniejsze, słabsze, inne od człowieka – wytwarza w dziecku potrzebę zrozumienia, poznania i akceptacji. To z pewnością doskonałe wprowadzenie dziecka do dalszych kontaktów z rówieśnikami i innymi ludźmi.

Obyczaje zwierząt to skarbnica wiedzy. To co kochamy, chcemy dokładnie poznać i zbadać. Stąd posiadanie zwierzaka wzbudza w dziecku potrzebę poznania gatunku, rasy, obyczajów zarówno swojego pupila, jak i innych zwierząt. Może to być doskonały wstęp do przekazania dziecku podstawowych informacji z takich dziedzin wiedzy jak geografia czy biologia.

Lista pozytywnych aspektów posiadania przez dziecko swojego zwierzęcia jest więc bardzo długa. Rolą rodziców musi być właściwy dobór zwierzęcia do warunków, jakie jesteśmy w stanie mu zapewnić. Trzeba pamiętać, że pewne gatunki zwierząt (np. koty czy psy) wymagają większej opieki. Jeżeli nie można jej na stałe zapewnić, należy zdecydować się na zwierzę, któremu można poświęcić nieco mniej czasu i troski (świetnie mogą się sprawdzić jakieś bezpieczne gady i płazy). Rodzice także powinni od najmłodszych lat uczyć dziecko szacunku i przyjaźni do swojego pupila. Ta nauka z pewnością zaowocuje w przyszłości zdolnością dziecka do empatii, przyjaźni i utrzymania właściwych stosunków z otoczeniem.