Kanioning w Słowenii

Słowenia zaskakuje pięknymi widokami, krętymi serpentynami górskich szos, urokliwymi miasteczkami w sercu Alp Julijskich (Bovec, Kranjska Gora) oraz życzliwością mieszkańców.

Przed laty, jeszcze w epoce żelaznej kurtyny, tereny Słowenii uznawane były przez ówczesnych włodarzy Jugosławii za „zielone płuca”. Dlatego skutecznie odsuwali od nich wszelkie inwestycji przemysłowe. W efekcie dziś możemy spotkać w Słowenii dziewiczą przyrodę, czyste rzeki i jeziora oraz przejrzyste powietrze.

Teren idealny do kanioningu. Kanioning to pokonywanie górskich strumieni i potoków wyłącznie za pomocą własnych mięśni oraz sprzętu alpinistycznego. Kaniony tworzą się na przełomach górskich rzek, nie da się ich spłynąć kajakiem lub pontonem. Naturalne przeszkody pokonuje się zjazdami na linach, skokami z wysokości, wpław i pieszo.

Kanioningowcy ubrani są w pianki i skarpety neoprenowe, które chronią ich przed zimną wodą oraz kaski i uprzęże. W Europie można uprawiać kanioning w krajach alpejskich, m.in. w Słowenii, Francji, Austrii, Szwajcarii. W Polsce nie uprawia się tego sportu.

Dla naszego kraju bliższym pojęciem jest rafting. Spływ górskimi rzekami przy pomocy pontonów. Uczestnicy spływu ubrani są w strój neoprenowy, kamizeli ratunkowe i kaski. Sami napędzają pontony przy użyciu pagajów. Po górskich rzekach można też pływać kajakami górskimi oraz bardzo modnymi ostatnio – hydrospeedami, czyli plastykowymi pływakami. Osoba z hydrospeedem jest prawie całkowicie zanurzona w wodzie i dodatkowo ubrana w płetwy, którymi napędza się i steruje.