Własny dom

Własny dom to marzenie wielu z nas. Są tacy, którzy po wielu latach mieszkania w bloku, w którym brakuje ogrodu, przestrzeni i spokoju chcą koniecznie zamieszkać we własnym budynku. Inni, wychowani od małego w domu jednorodzinnym, nie wyobrażają sobie, aby mogli mieszkać w bloku czy kamienicy. Kiedy więc zdobędziemy fundusze na to, aby móc stać się posiadaczem własnego domu, pojawia się zasadnicze pytanie: kupić, wykończyć, a może wybudować swoje wymarzone miejsce do życia?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakiej konkretnej sytuacji życiowej jesteśmy, jakim budżetem dysponujemy i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, by zamieszkać w budynku swoich marzeń. W niniejszym artykule przedstawimy plusy i minusy zarówno budowy własnego domu, jak i kupienia gotowej nieruchomości.

Na gotowe

Bez wątpienia najszybszym sposobem zamieszkania „na swoim” jest kupno gotowej nieruchomości. Praktycznie w każdym miejscu naszego kraju znajdziemy gotowe domy na sprzedaż. Decydując się na takie rozwiązanie, kroczymy prostą drogą. Dostajemy wszystko od razu: stojący już budynek, do którego można się od razu wprowadzić, działkę budowlaną, która jest już zagospodarowana, stan prawny, którego nie musimy dalej regulować. Summa summarum oszczędzamy mnóstwo czasu.

Trzeba sobie bowiem zdać sprawę, że budowa domu od podstaw to jednak bardzo długotrwały i absorbujący proces. Już na etapie ustalania aspektów prawnych możemy poczuć się bardzo zniechęceni. Wiąże się to z dość zawiłym prawem budowlanym, które funkcjonuje w naszym kraju. Na samym początku potrzebujemy warunki zabudowy, mapki projektowe, wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów i wiele tego typu dokumentów. Zebranie ich wszystkich może się okazać bardzo żmudne. Gdy już mamy wybrany projekt musimy jeszcze otrzymać zgodę na rozpoczęcie budowy. Czasochłonne i pracochłonne jest dostarczenie energii do naszego przyszłego domu: instalacji elektrycznych, gazowych, wodociągowych etc. Ostatnim etapem, równie zawiłym i skomplikowanym, jest sam proces budowy domu. Wybór odpowiedniej ekipy, nadzór może spędzić sen z powiek. Długie oczekiwanie na załatwienie wszystkich tych spraw może dość znacząco osłabić pierwotny zapał wybudowania wymarzonego domu. Cały czas alternatywą jest zakup gotowego domu, gdzie gospodarz czeka z kluczami, a my możemy od razu się wprowadzać...

Od fundamentów

Trzeba także uczciwie napisać, że jest cały szereg innych okoliczności, który powinien utwierdzić w przekonaniu, że budowa na własną rękę może być najlepszą decyzją. Ważnym aspektem będzie z pewnością kwestia ekonomiczna. Obecna koniunktura oraz sytuacja na rynku nieruchomości sprawiają, że budowanie jest tańsze niż kiedykolwiek. Ceny materiałów budowlanych znacznie spadły, tańsze są także koszty robocizny. Rozmaite nowatorskie techniki budowlane, które stosowane są obecnie w budownictwie (np. budowa tzw. domów kanadyjskich), pomogą także obniżyć koszty. Budując samemu dom, na każdym etapie mamy wpływ na jego ostateczny kształt, co z pewnością zamieni się w sporą satysfakcję już po wprowadzeniu się do niego. To radość nieporównywalna z niczym innym.

Co wybrać?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Zbyt wiele czynników wpływa na podjęcie tej decyzji. Rynek nieruchomości w chwili obecnej prezentuje bogatą ofertę. Bez trudu znajdziemy na nim domy, mieszkania, działki budowlane czy działki rekreacyjne. Jest więc czym wybierać. Ważne jest, aby przed ostateczną decyzją dokonać gruntownej analizy. Najgorsze przecież może być to, gdy po wielu trudach i wydatkach nie będziemy do końca zadowoleni z efektu swoich działań. Do tego nie można dopuścić. Dlatego zastanówmy się dwa razy, przed podjęciem ostatecznej decyzji.