Co musisz wiedzieć o PIT-28? Złóż deklaracje podatkową PIT-28 do 2 maja 2023 roku
Deklarację PIT-28 wypełniają zarówno osoby fizyczne, jak i spółki, które uzyskały przychody ewidencjonowane, rozliczane w formie ryczałtu. W taki sposób najczęściej opodatkowuje się przychody z tytułu najmu, uzyskane przez osoby fizyczne. Co trzeba wiedzieć na temat deklaracji PIT-28?
Jakie dochody można rozliczyć w PIT-28?
Każde źródło dochodu, którego formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, należy rozliczyć z Urzędem Skarbowym za pomocą deklaracji PIT-28. Przychody uzyskane w trakcie roku podatkowego, które należy ująć w tym formularzu, to między innymi:
- przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku spółek jawnych lub cywilnych, gdy jako formę opodatkowania wybrano ryczałt;
- przychody uzyskane na podstawie umów najmu, dzierżawy, lub innych umów o zbliżonym charakterze, które rozliczamy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
- przychody pochodzące z umów, o których wspomniano w punkcie wyżej, także w przypadku ich rozliczania poza działalnością. Dotyczy to na przykład umów najmu zawieranych przez osoby fizyczne;
- z tytułu sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, o ile te pochodziły z prywatnych hodowli bądź gospodarstw.
Nie można rozliczyć dochodów za pomocą PIT-28, jeśli forma prowadzonej działalności jest inna niż spółka cywilna bądź jawna. PIT-u 28 nie można również złożyć razem z małżonkiem.
Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania
Jakie warunki trzeba spełnić, by było możliwe rozliczanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym? Przede wszystkim należy spełniać warunki opisane wyżej. Ponadto, należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym chęć wyboru tej formy opłacania podatku. Termin takiego zgłoszenia przepisy określają jako do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy w danym roku podatkowym przychód. Istnieją również przypadki, w którym PIT-28 jest składany jako deklaracja dodatkowa. Dzieje się tak w sytuacji, w której dany podatnik w trakcie roku podatkowego utracił prawo do rozliczenia się ryczałtem ewidencjonowanym. Należy wtedy złożyć dwie deklaracje: PIT-36 jako dokument podstawowy, i PIT-28 obejmujący przychody tych miesięcy, w których podatnik miał prawo do rozliczenia ryczałtem. Limit przychodu, do którego można wybrać ryczałt, wynosi obecnie równowartość 2 mln euro.
W jakim terminie i w jaki sposób należy złożyć PIT-28?
Termin na złożenie deklaracji podatkowej PIT-28 za rok 2022 to 2 maja 2023 roku. Warto zauważyć, że został on po raz kolejny przedłużony – wcześniej deklaracje należało złożyć maksymalnie do końca lutego kolejnego roku. Ułatwieniem dla podatników są niewątpliwie e-pity, czyli możliwość złożenia formularza całkowicie online. Unikamy w ten sposób straty czasu w Urzędzie Skarbowym, gdzie kolejki, szczególnie gdy zbliża się termin złożenia deklaracji, potrafią być niezwykle długie. Istnieje wiele programów i stron internetowych, które pomogą złożyć PIT online. Są one proste w obsłudze, dlatego nie powinna być potrzebna pomoc profesjonalnej księgowej.