Jak skutecznie i ekonomicznie zwalczać chwasty w kukurydzy
Chwasty stanowią poważne zagrożenie dla uprawy kukurydzy. Konkurencja o wodę, składniki pokarmowe i światło oraz przestrzeń w łanie sprawiają, że kukurydza nie może w pełni wykorzystać zasobów stanowiska. Przekłada się to bezpośrednio na brak możliwości wykorzystania potencjału plonowania. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony przed chwastami przy pomocy odpowiednio dobranego herbicydu na kukurydzę. Z tego materiału można dowiedzieć się jak skutecznie i efektywnie ekonomicznie zwalczyć szerokie spektrum chwastów jedno i dwuliściennych w kukurydzy. Oferta firmy Osadkowski pozwala na wybór odpowiedniego rozwiązania.
Najważniejsze chwasty w kukurydzy
W uprawie kukurydzy występują zarówno chwasty jedno- jak i dwuliścienne. Na polach zdecydowanie największym problemem jest chwastnica jednostronna, jest po powszechnie występujący chwast jary. Oprócz niego w stanowiskach o niezbyt dobrej kulturze może występować perz właściwy. Jest to chwast wieloletni, który rozmnażać się głównie wegetatywnie — przez rozłogi. W związku z tym większość prowadzonych zabiegów uprawowych sprzyja jego ekspansji.
Do chwastów jednoliściennym o mniejszym znaczeniu gospodarczym można zaliczyć włośnice, wiechlinę. Jednak brak skutecznego zwalczania tych chwastów może prowadzić do ich kompensacji, czyli wzrostu uciążliwości. Tym samym do problemów z ich eliminacją w uprawach następczych.
Z kolei wśród chwastów dwuliściennych najważniejsze gatunki to komosa biała, rdesty, chwasty z rodziny rumianowatych, psianka czarna, szarłat szorstki, powój polny, tobołki polne, tasznik pospolity, maruna nadmorska, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przetacznik i bodziszek drobny.
Przedstawiona lista gatunków chwastów, zwłaszcza dwuliściennych jest dość długa. Dodatkowo uprawa w szerokie rzędy i początkowy wolny wzrost kukurydzy stwarza optymalne warunki do intensywnego rozwoju chwastów. Silna presja ze strony chwastów ogranicza plon ziarna oraz biomasy. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej.
Kurczący się rynek herbicydów
Zmiany związane z wycofywaniem substancji czynnych dotykają również segment herbicydów na kukurydzę. Na przestrzeni ostatnich lat została nieodnowiona taka substancja czynna jak bromoksynil, która była elementem wielu programów ochrony chwastobójczej kukurydzy.
Należy podkreślić, że 2024 rok jest ostatnim stosowania substancji czynnej s-metolachlor, która z racji bardzo dobrego działania doglebowego, jest często wykorzystywana do zabiegów przedwschodowych oraz w niskich fazach rozwojowych kukurydzy. Występuje ona w produktach solo np. Colorado 960 EC oraz w mieszaninach formulacyjnych za takimi substancjami czynnymi jak terbutylazyna i mezotrion.
Technologie zwalczania chwastów
W 2024 będą jeszcze dostępne wszystkie rozwiązania, z których mogliśmy dotychczas korzystać. W związku z tym można je wykorzystać do przygotowania wariantów ochrony chwastobójczej kukurydzy. Do dyspozycji jest kilka wariantów:
- zabieg przed wschodami
- zabieg krótko po wschodach (do fazy 2-3 liści kukurydzy)
- zabiegi powschodowe od 4. liścia i później
- wariant dwuzabiegowy (aplikacja przed wschodami i po wschodach kukurydzy)
Ważne jest, aby rozpocząć stosowanie herbicydów jak najwcześniej, aby wyeliminować konkurencję chwastów w fazach wczesnego wzrostu kukurydzy. Wybór konkretnego środka zależy od długości okresu między zabiegiem,a zakryciem rzędów przez liście kukurydzy. Krótki okres pozwala na zastosowanie środków o działaniu nalistnym, podczas gdy dłuższy wymaga środków o bardzo dobrym działaniu doglebowym.
Zabiegi przed wschodami kukurydzy i do fazy 2-3 liści
Oba terminy aplikacji środków chwastobójczych łączy wspólny mianownik — długi okres od zastosowania, do zakrycia rzędów. Do aplikacji w tym okresie rekomendowane są gotowe rozwiązania dostępne w firmie Osadkowski, czyli Adengo 315 SC lub Lumax 537,5 SE. Aplikacja tych produktów umożliwia skuteczną eliminację chwastów na etapie wschodów oraz w niskich fazach rozwojowych. Dodatkowo zawarte w nich substancje czynne charakteryzują się bardzo dobrym działaniem doglebowym, czyli zabezpieczają uprawę przed zachwaszczeniem wtórnym.
We wczesnych zbiegach nie jest wykorzystywana substancja czynna nikosulfuron (Niko 40 OD) do zwalczania chwastów jednoliściennym, ponieważ pobierana jest ona przez ich liście.
Zabiegi oparte o Niko 40 OD
Termin zabiegu technologiami opartymi o Niko 40 OD przypada zwykle po skiełkowaniu chwastów jedno i dwuliściennych. Największą skuteczność wykazują zabiegi wykonane w okolicach 4. liścia kukurydzy. W celu eliminacji szerokiego spektrum chwastów jedno i dwuliściennych można zastosować, oprócz Niko 40 OD, również Cobber 100 SC. Dodatkowo aplikacja nalistna Niko 40 OD i Cobber 100 SC umożliwia dostosowanie dawki środków do stopnia zachwaszczenia uprawy, co wpływa korzystnie na ekonomikę prowadzenia ochrony herbicydowej kukurydzy.
W stanowiskach silnie zachwaszczonych zalecany jest do powyższego rozwiązania dodatek terbutylazyny 500 SC. Takie rozwiązanie efektywnie zwalcza chwast już rosnące oraz zabezpiecza jeszcze lepiej przed zachwaszczeniem wtórnym.
Wariant dwuzabiegowy
Poszukiwanie optymalnego rozwiązania zwalczającego chwasty w kukurydzy coraz częściej skłania rolników do sięgania po technologie dwuzabiegowe. Uwzględniają one maksymalne wykorzystanie herbicydów Terbut 500 SC i Colorado 960 EC, które zwalczają chwasty jedno i dwuliścienne jeszcze przed wschodami kukurydzy. Terbut 500 SC, zawierający terbutylazynę, która charakteryzuje się wyjątkowo długim działaniem, nawet do 8 tygodni po zabiegu.
Podczas sezonu wegetacyjnego, z założenia stosowane jest również Niko 40 OD. Gdy kukurydza przekroczy fazę 4 liścia, a w międzyrzędziach skiełkują chwasty. Należy podkreślić, że spektrum eliminowanych chwastów przez substancję czynną nikosulfuron nie ogranicza się tylko do chwastnicy jednostronnej, ale jest bardzo szerokie.