Czym jest pożyczka gotówkowa? To powinieneś wiedzieć
Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy, który zapewni Ci zastrzyk gotówki na dowolny cel. Kto może po nią sięgnąć i co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? Sprawdźmy.
Finansowy dołek, nieprzewidziane wydatki, chęć realizacji kosztownych planów? Jeśli Twój rachunek oszczędnościowy świeci pustkami, a bliscy nie są w stanie udzielić Ci finansowego wsparcia, rozważ wzięcie pożyczki gotówkowej, która pozwoli szybko, wygodnie i bezpiecznie sfinansować Twoje cele. Czym jest pożyczka gotówkowa i kto może ją dostać?
Pożyczka gotówkowa — co to jest?
Pożyczka gotówkowa jest rodzajem umowy z instytucją finansową. Na jej postawie pożyczkodawca wypłaca pożyczkobiorcy (z reguły jednorazowym przelewem na konto bankowe) określoną sumę pieniędzy. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest natomiast spłata pożyczonej sumy wraz z dodatkowymi kosztami w obowiązujących w harmonogramie spłat terminach. W zależności od konkretnej instytucji finansowej i zdolności kredytowej wnioskującego kwoty dostępnych pożyczek gotówkowych wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez kilka lat.
Kto może wziąć pożyczkę gotówkową?
Każda z instytucji finansowych udzielających pożyczek gotówkowych stawia wnioskującym o dodatkowe środki własne wymagania. Z powodzeniem można jednak uznać, że pozytywną decyzję kredytową otrzyma osoba:
- pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawych;
- posiadająca dowód osobisty i numer PESEL;
- dysponująca wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością kredytową, czyli zdolnością do spłaty zaciągniętego zobowiązania we wskazanym w harmonogramie terminach.
Pożyczka gotówkowa na dowód — czy to możliwe?
Aby wyliczyć zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, pożyczkodawcy bazują na informacjach zawartych we wniosku o pożyczkę, dodatkowych dokumentach (np. zaświadczeniu o wysokości i źródle dochodów wystawionym przez pracodawcę) i danych pozyskanych z ogólnodostępnych rejestrów (np. bazy BIK). Czasem zdarza się jednak — zwłaszcza przy niewielkich kwotach pożyczek — że dodatkowe środki można otrzymać jedynie na dowód (bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów) lub np. na podstawie rocznego zeznania podatkowego PIT.
Umowa pożyczki gotówkowej — co sprawdzić, zanim ją podpiszesz?
Pożyczki gotówkowe to popularne produkty dostępne w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Pomimo identycznej lub podobnie brzmiącej nazwy, ich parametry mogą jednak znacząco się różnić, wpływając nie tylko na atrakcyjność ekonomiczną, ale także na łatwość obsługi czy tempo wypłaty środków.
Zanim podpiszesz umowę pożyczki gotówkowej, porównaj dostępne na rynku propozycje, sprawdzając przede wszystkim to:
- ile maksymalnie możesz pożyczyć. Jeśli do realizacji swoich celów potrzebujesz kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych, w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci właśnie tyle;
- ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Koszty pożyczki gotówkowej powinny być kluczowym kryterium wyboru tej jedynej. Weryfikując ich wysokość, zwróć jednak uwagę nie na oprocentowanie pożyczki gotówkowej, lecz na RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania pożyczki. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje realny koszt finansowania;
- jak szybko otrzymasz decyzję i pieniądze. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz dodatkowych środków jak najszybciej, przed złożeniem wniosku pożyczkowego sprawdź, jak długo poczekasz na decyzję i wypłatę pieniędzy;
- czy będziesz mógł złożyć wniosek przez internet. Pożyczka online jest obecnie najszybszy i najwygodniejszym sposobem na pozyskanie dodatkowych środkó Jeśli korzystasz z komputera, smartfona lub tabletu — nie trać czasu, wybierz pożyczkodawcę, który pozwala złożyć wniosek online.
Pożyczka gotówkowa może znacząco wesprzeć Twój budżet i umożliwić realizację celów, których nie jesteś w stanie sfinansować z bieżących środków. Aby taka decyzja przyniosła wymierne korzyści, upewnij się, że zdołasz spłacać raty w terminie. Tylko wtedy sięgnięcie po dodatkowe środki będzie miało sens.
Źródło:
https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka