Czym zabezpieczyć meble z palet drewnianych
Drewno to bardzo szlachetny surowiec i można z niego zrobić nie tylko funkcjonalne i efektowne meble, ale też oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. Jako substancja organiczna jest jednak narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Drewnu szkodzi nie tylko wilgoć, która sprzyja rozwijaniu się grzybów, w tym pleśni, ale też liczne rodzaje szkodliwych owadów. Producent palet HGV poleca specjalne środki do zabezpieczenia mebli.
Meble z palet – jak je chronić
Gdy nasze meble z palet drewnianych zrobiliśmy sami, szczególnie zależy nam na tym, aby długo służyły i były powodem do dumy. Mimo że ich wykonanie nie wymaga specjalnych umiejętności, cenimy naszą pracę i chcemy jak najdłużej czerpać z niej satysfakcję. Dlatego też dobrze jest zabezpieczyć meble z palet przed działaniem szkodliwych okoliczności. Dotyczy to zarówno mebli funkcjonujących w mieszkaniu, jak i tych stojących na wolnym powietrzu. Lepiej bowiem uniknąć szkód i utrzymać ich atrakcyjny wygląd niż później likwidować ich niechciane rezultaty. W ofercie handlowej jest mnóstwo środków chroniących drewno, jakim są palety drewniane. Każdy zainteresowany na pewno znajdzie coś dla siebie. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę rodzaj drewna, z którego zbudowane są nasze meble z palet, a także to, w jakich warunkach funkcjonują. To pozwoli rzetelnie ocenić nasze potrzeby i oczekiwania.
Jaki środek wybrać do zabezpieczenia mebli z palet drewnianych
Lakier to środek malarski rozpuszczalny w wodzie lub rozpuszczalnikach. Nie wnika wgłąb drewna, lecz tworzy na nim powłokę. Może ona być błyszcząca lub matowa. Lakiery dzielą się na te, które zabezpieczają obiekty funkcjonujące wewnątrz pomieszczeń i te stojące na zewnątrz. Dlatego też należy dokładnie czytać etykiety, aby wybrać stosowny dla nas preparat. Decydując się na lakier jako środek ochrony drewna, musimy liczyć się z tym, że z czasem będzie się on ścierać. Przed jego użyciem należy pamiętać o odpowiednim usunięciu drzazg i innych wystających elementów papierem ściernym.
Lakierobejca nie tylko impregnuje meble ogrodowe z palet, ale ma też walory dekoracyjne. Stanowi połączenie lakieru i pigmentów organicznych lub nieorganicznych. Tworzy delikatną powłokę ochronną, jednocześnie podkreślając rysunek słojów i zmieniając ich barwę. Podobnie jak w przypadku lakieru decydując się na tę formę ochrony, musimy brać pod uwagę czy chcemy ją stosować do mebli drewnianych funkcjonujących na wolnym powietrzu, czy w pomieszczeniu. Meble ogrodowe warto najpierw zabezpieczyć impregnatem, który wnika w głąb drewna a dopiero potem użyć lakierobejcy. Podobnie jak lakier, lakierobejca nie jest odporna na intensywną eksploatację, gdyż skutkuje to jej ścieraniem.
Impregnat to środek chemiczny głęboko wnikający w strukturę drewna, a tym samym palet drewnianych. Jego bazę stanowi woda bądź rozpuszczalniki organiczne. Zapewnia on ochronę przed wilgocią,a także grzybami i owadami. Co więcej, stanowi chroni drewno przed działaniem promieniowania słonecznego. Niektóre impregnaty zawierają pigmenty, które zmieniają kolor malowanych powierzchni. Zaimpregnowane powierzchnie mebli z palet nie są odporne na ścieranie czy też działanie wody. Dlatego też nasze działania ochronne winny być uzupełnione o powłokę wykończeniową w postaci lakieru, oleju , wosku bądź farby kryjącej. O tym ile warstw ochronnych należy nałożyć na surowe drewno przeczytamy w instrukcji od producenta.
Czym ochronić meble z palet używanych?
Lazura swoim działaniem nie odbiega od impregnatu . Podobnie jak on wnika w głąb i chroni meble przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Tworzy transparentną warstwę chroniącą przed uszkodzeniami i ścieraniem. Daje połysk łagodniejszy niż w przypadku lakieru lub lakierobejcy. Lazura nie ma właściwości ochrony przed grzybami, owadami i pleśnią. Dlatego też nie sprawdza się jako jedyny środek ochronny mebli ogrodowych. Przygotowanie do użycia lazury wymaga użycia w pierwszej kolejności przynajmniej warstwy impregnatu. Dopiero potem można je pokryć przynajmniej dwiema warstwami lazury.
Olej to środek, który najbardziej przedłuża żywotność drewnianych produktów. Nie pozostawia on na powierzchni mebli warstwy ochronnej. Wnika natomiast w głąb, dając zabezpieczenie przed pękaniem, a także wilgocią. Ochronione w ten sposób meble nie pękają i nie łuszczą się , co często ma miejsce w przypadku lakieru bądź lakierobejcy. Daje przyjemną w dotyku warstwę zewnętrzną, ale wymaga stałej konserwacji. Dostępne na rynku oleje mogą być bezbarwne, które nadają drewnu nieco ciemniejszy odcień, jak i koloryzujące. Te ostatnie zmieniając barwę, uwidaczniają układ słojów. Meble drewniane, których używamy na zewnątrz, warto najpierw pomalować impregnatem, a dopiero potem zastosować olej wzbogacony o utwardzacze. Ochroni on je nie tylko przed wilgocią, ale i drobnymi uszkodzeniami. To bardzo popularne rozwiązanie.
Wosk do drewna to stała substancja na bazie wosku pszczelego. Nakłada się go na surowe bądź pokryte impregnatem drewno. Tworzy on nieprzepuszczalną warstwę chroniącą przed wodą. Na rynku dostępne są także mieszanki olejowo-woskowe, które sprawdzają się w przypadku palet znajdujących się na wolnym powietrzu. Olej w składzie preparatu dostaje się do wnętrza drewna, co daje gwarancję lepszej ochrony niż gdyby użyto tylko wosku. Gdy stosujemy woski bezbarwne, wystarczy, gdy pokryjemy nimi powierzchnię dwukrotnie. Woski kolorowe wymagają położenia przynajmniej trzech warstw. Trzeba pamiętać, że barwniki w wosku podobnie jak on sam nie wnikają głęboko. Szybko więc mogą zostać starte. Gdy chcemy tego uniknąć ostatnią warstwę winien stanowić olejo–wosk z dodatkiem utwardzaczy.
Farby mogą nadać nowy wygląd zniszczonym paletom drewnianym
Farby tworzą powłokę kryjąca naturalny kolor i usłojenie drewna. Chronią przed wilgocią i promieniami słonecznymi. Farby ftalowe, akrylowe i olejne do tworzą elastyczną i paroprzepuszczalną warstwę. Meble ogrodowe najlepiej jest malować farbami ftalowymi, czyli rozpuszczalnikowymi. Chronią przed szkodliwą temperaturą, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Farby akrylowe lepiej sprawdzają się na meblach we wnętrzach, gdyż mają delikatniejszy zapach. Zarówno ftalowe, jak i akrylowe farby kryjące są mało odporne na ścieranie. Tę cechę warto więc wziąć pod uwagę, gdy chcemy skutecznie chronić nasze meble z palet drewnianych w ogrodzie.
W sklepach jest bardzo duży wybór środków do ochrony drewna. Wybierając właściwy, musimy się kierować nie tylko wizualnym efektem, który chcemy osiągnąć, ale przede wszystkim zapewnieniem im należytej i długotrwałej ochrony.