Inflacja w Polsce w 2022 roku
Aktualnie żyjemy w czasach pełnych obaw o lepsze jutro. Czy zaoszczędzone środki wystarczą na „czarną godzinę”? Niestabilna sytuacja gospodarcza kraju powoduje niepokój, który ciężko będzie uspokoić, szczególnie w dobie panującego kryzysu. Czym jest inflacja i czy niesie za sobą tylko negatywne skutki?
Czym jest inflacja?
Każdy przeciętny człowiek choć raz słyszał termin ,,inflacja”, która kojarzy się negatywnie, gdyż na pierwszy plan nasuwają się wzrastające ceny i drożyzna na półkach sklepowych. Według Miltona Friedmana inflacja jest formą podatku, która zostaje nakładana bez żadnej ustawy czy rozporządzenia. Ogólna definicja podana w literaturze opisuje inflację, jako proces wzrostu ogólnego cen różnych dóbr i usług, który jest trwałym procesem zachodzącym w gospodarce rynkowej. Wiąże się ze spadkiem siły nabywczej pieniądza, jednocześnie ze wzrostem cen na rynku.
Jakie są rodzaje inflacji?
W literaturze można wyróżnić kilka odmian inflacji, która zależy od stopnia jej nasilenia:
- Inflacja pełzająca- wskaźnik cen nie przekracza 5% rocznie,
- Inflacja umiarkowana- wskaźnik oscyluje w granicach 5-10% rocznie,
- Inflacja galopująca- wskaźnik cen waha się w granicach 10-150% rocznie,
- Hiperinflacja- ceny rosną w tempie przewyższającym 150% rocznie.
Jak się mierzy poziom inflacji?
Mamy do wyboru trzy mierniki, które zobrazują nam stopę ogólnego wzrostu poziomu cen.
1. Miernik CPI (Consumer Price Index) – jest to indeks wzrostu cen rynkowych od strony konsumenta.
2. Indeks PPI (Producer Price Index) – jest to miernik cen zbytu, czyli cen czynników wytwórczych.
3. GNP deflator (deflator produktu narodowego)- miernik ukazujący pełną wartość inflacji, gdyż stosuje się do wszystkich składników produktu narodowego brutto
Jakie są przyczyny inflacji?
Na początku skupmy się na ogólnych przyczynach inflacji. Jedną z głównych przyczyn jest wzrost minimalnego wynagrodzenia, który rozpoczyna ten mechanizm. Pracownicy zarabiają więcej pieniędzy, co sprawia, że ceny towarów i usług drastycznie rosną. Ponadto państwo wprowadza w obieg gospodarczy zbyt dużą ilość pieniędzy. Dodatkowo programy społeczne, które mają wesprzeć osoby najuboższe i w potrzebie, co powoduje wzrost cen na rynku gospodarczym. Kolejną przyczyną, którą możemy wyróżnić jest wzrost cen surowców energetycznych. Wahania cen ropy naftowej powodują niestabilną pozycję tego sektora i niezadowolenie społeczeństwa. Na koniec możemy dodać wysokie obciążenia podatkowe, które są pewnego rodzaju łatanie deficytu budżetowego.
Jakie są negatywne i pozytywne skutki inflacji?
Inflacja to bardzo złożone zjawisko, które może nieść za sobą nie tylko skutki negatywne, ale także pozytywne. Dla procesów gospodarczych umiarkowana inflacja jest zjawiskiem pozytywnym , ponieważ korzystnie wpływa na dynamikę wzrostu gospodarczego oraz obniżają realne stopy procentowe. Z drugiej strony mamy nasilającą się inflację, która przekłada się na negatywne skutki. Inflacja zniekształca ceny, które rosną, a wynagrodzenia spadają, co powoduje niezadowolenie wśród sfrustrowanego społeczeństwa. Niepewne zmiany cen, powodują brak zaufania do pieniądza. Rodzi się niechęć i niepewność co do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ponadto spada zainteresowanie zaciągania kredytów ze względu na rosnące stopy procentowe. Przyszli przedsiębiorcy niechętnie otwierają własną działalność gospodarczą, ze względu na obawę przed bankructwem. W drastycznych warunkach inflacja może doprowadzić do dewaluacji waluty.
Inflacja w Polsce w 2022 roku
Ekonomiści są zgodni co do tego, że inflacja w Polsce będzie rosnąć. Rok 2021 zostawił nas z szeregiem pytań i obaw, co przyniesie kolejny rok. Czy będzie lepszy? Niewątpliwy wpływ na to ma szalejąca pandemia COVID-19 oraz jej różnorodne warianty, których końca nie widać. Polskim rynkiem gospodarczym rządzi wysoka inflacja, która nie zamierza zahamować. Produkty i usługi drożeją, co powoduje niepokój wśród Polaków. Do tego rząd wprowadził Polski Ład, który nie jest zbyt korzystny dla przedsiębiorców. Kredyty hipoteczne i gotówkowe są coraz droższe przez rosnące stopy procentowe. Inflacja w Polsce to także słaba pozycja polskiego złotego na rynku walut. Rząd poprzez gwałtowną inflację wprowadza tarczę antyinflacyjną, która w pewien sposób ma zrekompensować Polakom wzrost cen za żywność, energię elektryczną i surowce energetyczne. Ekonomiści prognozują ustabilizowanie inflacji w drugiej połowie 2022 roku, ale czy możemy być tego pewni patrząc na aktualny kryzys?