Jakie są różnice pomiędzy kartami Visa i Mastercard?
Mastercard i Visa to popularni wydawcy kart płatniczych. Wydawane przez nie karty różnią się nie tylko samym oznaczeniem, ale także innymi kwestiami. Jakimi? Podpowiadamy.
Wybierając kartę debetową, kredytową lub przedpłaconą, klienci banków mogą z reguły wybierać pomiędzy kartami Mastercard a kartami Visa. W większości przypadków do swojej decyzji nie przywiązują jednak dużej wagi. Niewielu z nich zdaje sobie bowiem sprawę, że różnic pomiędzy plastikami jest zdecydowanie więcej, niż można przypuszczać.
4 różnice pomiędzy kartami Visa i Mastercard
Oto najważniejsze różnice pomiędzy kartami Visa i Mastercard.
1. Oznaczenie
Oznaczenie karty figurującym na przedniej częściej plastiku symbolem Visa lub Mastercard to oczywista różnica, dostrzegalna już na pierwszy rzut oka. Inne, zdecydowanie bardziej subtelne dotyczą dodatkowych opłat czy atrakcyjnych dla użytkowników przywilejów. Warto, abyś był ich świadomy, zanim wybierzesz kolejną kartę płatniczą. Zwłaszcza jeśli regularnie bywasz za granicą i płacisz bezgotówkowo.
2. Rozliczanie transakcji za granicą
Kolejną różnicą pomiędzy kartami Visa i Mastercard jest sposób rozliczania transakcji bezgotówkowych wykonywanych za granicą.
W przypadku kart z logotypem Mastercard walutą rozliczeniową jest z reguły euro lub dolar amerykański. Jeśli przebywasz w kraju, w którym obowiązuje inna waluta, bank najpierw przewalutuje ją na euro (zgodnie z kursem Mastercard), a następnie — z euro na złotówki (zgodnie z kursem banku). W takiej sytuacji dojdzie do podwójnego przewalutowania, które z pewnością odbije się na portfelu użytkownika.
Walutą rozliczeniową karty Visa są złotówki. Jeśli zapłacisz taką kartą za granicą, bank przewalutuje obcą walutę na PLN. Dojdzie więc nie do dwóch, lecz do jednego przewalutowania, a co za tym idzie — niższych kosztów całej operacji.
Choć jest to ogólna zasada, w zakresie przewalutowania wiele zależy od rodzaju karty, jej parametrów oraz polityki konkretnego banku. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed wyborem tej jedynej zwróć uwagę nie tylko na logo wystawcy, ale także na szczegółowe parametry każdej karty.
3. Elektroniczne portfele
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, zarówno Visa, jak i Mastercard wprowadziły elektroniczne portfele. W przypadku Mastercard jest to Masterpass, w przypadku Visy — Visa Checkout. Choć oba produkty umożliwiają bezpieczne i wygodne przechowywanie danych kart płatniczych w jednym miejscu, różnią się szczegółami, ofertą dla konkretnych grup klientów (np. indywidualnych i biznesowych) sposobem założenia czy promocjami dla użytkowników.
4. Programy partnerskie i lojalnościowe
Klienci korzystający z kart Mastercard i Visa mogą korzystać z atrakcyjnych programów partnerskich, lojalnościowych czy programów moneyback zapewniających zwrot części środków wydanych na zakupy. Każdy z wydawców oferuje nieco inne benefity. Wybór tych, które okażą się najbardziej atrakcyjne, pozostaje więc kwestią indywidualną, zależną od konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkowników kart.
Podobieństwa pomiędzy kartami Visa i Mastercard
Karta płatnicza Visa i karta płatnicza Mastercard mają także sporo podobieństw. Oto najważniejsze:
- wygodne dokonywanie płatności bezgotó Przy pomocy obu kart zrealizujesz płatności bezgotówkowe szybko, wygodnie i bezpiecznie — także zbliżeniowo;
- wypłaty środków z bankomatów i wpłaty we wpłatomatach. Z kartami Visa i Mastercard możesz swobodnie korzystać z bankomatów w kraju i za granicą oraz z wpłatomatów;
- bezpieczeństwo transakcji. Podczas transakcji wykonywanych przez internet obaj wydawcy autoryzują transakcje metodą 3d secure zapewniającą pełne bezpieczeństwo środków i przesyłanych danych;
- Chargeback, czyli obciążenie zwrotne, pozwala użytkownikom kart odzyskać pieniądze za zrealizowane kartą transakcje, jeśli sprzedawca nie wywiązał się z umowy, niesłusznie obciążył kartę, towar nie dotarł do odbiorcy lub okazał się uszkodzony.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/mastercard-czy-visa-ktora-karte-platnicza-wybrac