Przygotowanie i złożenie PIT 37 w praktyce
Deklaracja PIT 37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce. W wielu przypadkach osoby, które przygotowują takie deklaracje nie zajmują się na co dzień kwestiami podatkowymi czy finansowymi. Dlatego przygotowanie formularza w praktyce, może przysparzać im trudności. Warto jeszcze przed rozpoczęciem poznać swoje możliwości i opcje.
Formy przygotowania i złożenia zeznania
Podatnik PIT 37 samodzielnie wybiera, w jakiej formie składa deklarację podatkową. Ma do wyboru dwie formy:
- tradycyjną – papierową;
- elektroniczną.
W przypadku formy tradycyjnej podatnik może przygotować PIT 37 ręcznie, lub wydrukować z komputera, a następnie podpisać. Deklarację można złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym, lub poprzez nadanie listem poleconym Poczty Polskiej. W niektórych urzędach, w okresach składania PIT działają również specjalne maszyny do ich składania – tak zwane PITomaty.
W zakresie deklaracji elektronicznej PIT 37 podatnicy mają do wyboru pracę w specjalnych aplikacjach (profesjonalne programy do PIT online), w ramach form dostępnych publicznie, oraz w usłudze Twój e-PIT. W której dzięki zasobom Krajowej Administracji Skarbowej mogą skorzystać z przygotowanych dla nich formularzy.
Co jest potrzebne do przygotowania PIT 37?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dane identyfikacyjne. Aby złożyć deklarację PIT -37 należy posiadać numer identyfikacji podatkowej (NIP lub PESEL). W przypadku rozliczenia deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem należy również znać dane identyfikacyjne małżonka.
Podstawą merytoryczną do przygotowania deklaracji PIT 37 z największym prawdopodobieństwem będą formularze PIT 11, które podatnicy otrzymują na od swoich pracodawców. Jest to dokument, który stanowi źródło informacji oraz podstawę do przygotowania indywidualnego PIT.
Na końcu podatnik powinien zastanowić się w jakiej formie planuje rozliczyć swój PIT 37, czy zrobi to tradycyjnie i czy elektronicznie i w zależności od tego wybrać odpowiednie narzędzie do pracy.
Jak wybrać aplikację do pracy nad PIT?
W przypadku jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej stanie przed wyborem aplikacji do pracy nad PIT lub możliwością skorzystania z usługi Twój e-PIT. W tym miejscu warto rekomendować:
- przed wyborem rodzaju programu czy aplikacji do pracy nad deklaracją podatkową podatnik powinien określić swoje potrzeby i oczekiwania,
- wybierając dostawcę oprogramowania należy sprawdzić jego rzetelność i odpowiednie doświadczenie, które mają zapewnić bezpieczeństwo przekazywanych danych,
- formularze do pracy nad PIT 37 ulegają zmianom i aktualizacjom dlatego przed przystąpieniem do pracy podatnik powinien sprawdzić czy dane narzędzie pracuje na aktualnych (bieżących) danych i formularzach,
- sprawdzić wymagania techniczne dla sprzętu na którym podatnik planuje pracować.
Dobrymi wskazówkami przed podjęciem decyzji o wyborze oprogramowania czy aplikacji do przygotowania i złożenia PIT 37 mogą być zarówno opinie użytkowników, którzy skorzystali już z takiej aplikacji, a także rekomendacje podmiotów rozpoznawalnych na rynku.