Rodzaje przedsiębiorczości – mikroprzedsiębiorca, multiprzedsiębiorca, intrapeneur
Przedsiębiorca to kluczowa postać współczesnego świata. Podziwiamy ludzi biznesu, chcemy poznać tajemnice ich sukcesu, chcemy być jak oni. Nic dziwnego. To innowacyjni przedsiębiorcy, tacy jak Elon Musk, dyktują warunki w dzisiejszym świecie biznesu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka typów przedsiębiorczości.
Mikroprzedsiębiorcy
Przedsiębiorca to osoba, która tworzy nowy biznes, ponosząc większość ryzyka i ciesząc się większością korzyści. Klasyczni przedsiębiorcy to prawdziwi ryzykanci, którzy zakładają własne firmy w oparciu o innowacyjne pomysły. Podejmowanie ryzyka umożliwia i zachęca do innowacji, które mogą być ważnym wyróżnikiem produktu/usługi. Nieudane ryzyko nie zawsze jest negatywne. Czasami dostarczają najbardziej wartościowych lekcji biznesowych, jakich może nauczyć się przedsiębiorca. Coś innowacyjnego niekoniecznie musi rozwiązywać wcześniej nierozwiązywalny problem; innowacyjny pomysł często rozwiązuje istniejący problem w tańszy lub lepszy sposób. Klasyczni przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z szansy rynkowej i podejmują niezbędne ryzyko, aby założyć firmę i osiągnąć zyski. Ponieważ większość ludzi ma tendencję do unikania ryzyka, ci, którzy są wystarczająco odważni, aby podejmować ryzyko, mają już przewagę konkurencyjną. Niektórzy klasyczni przedsiębiorcy to mikroprzedsiębiorcy, którzy zaczynają od małych przedsiębiorstw i planują pozostać małymi. Często zakładają firmy tylko dla osobistej satysfakcji i stylu życia.
Multiprzedsiębiorcy
Potem są multiprzedsiębiorcy, przedsiębiorcy, którzy zakładają szereg firm. Rozwijają się dzięki wyzwaniu budowania biznesu i obserwowania jego rozwoju. Nie każdy przedsiębiorca prowadzi jednocześnie wiele interesów biznesowych. W rzeczywistości wielu z nich tego nie robi. Możliwe jest bycie „równoległym” przedsiębiorcą z wieloma firmami. Multiprzedsiębiorca aktywnie uczestniczy w kilku projektach jednocześnie. Niektórzy uważają, że im więcej firm zaczynasz, tym lepszym się stajesz. Prowadzenie wielu firm zapewnia bezpieczeństwo finansowe i wiedzę z różnych dziedzin. Posiadanie wielu firm daje również doświadczenie w różnych sektorach. W biznesie dobrym pomysłem jest prowadzenie wielu firm, ale nie można tego zrobić, gdy dopiero zaczynasz. By podjąć tego typu ryzyko, dobrze mieć doświadczenie w prowadzeniu biznesu.
Intraprenerzy
Niektórzy przedsiębiorcy nie są właścicielami własnych firm, ale stosują swoją kreatywność, wizję i podejmowanie ryzyka w dużej korporacji. Intraprenerzy mają dużą autonomię w prowadzeniu własnych mini firm w ramach większego przedsiębiorstwa. Są to pracownicy firmy, którzy są przydzieleni do pracy nad specjalnym pomysłem lub projektem. Dostają czas i swobodę rozwoju projektu tak, jak zrobiłby to przedsiębiorca. Główna różnica między przedsiębiorcą a Intrapreneurem polega na tym, że Intrapreneur to pracownik, a przedsiębiorca to założyciel. Bycie intraprzedsiębiorcą daje Ci możliwość sprawdzenia, czy przedsiębiorczość jest dla Ciebie odpowiednia, bez ryzyka odejścia z pracy, zainwestowania własnych pieniędzy i rozpoczęcia od podstaw. Działania intrapreneurialne w organizacji angażują dotychczasowych pracowników i przyciągają do organizacji nowe osoby o wysokim potencjale.
Istnieją różne typy przedsiębiorczości. W zależności od tego, jakie cechy charakteru wykazujesz, możesz się lepiej odnaleźć w różnych rodzajach działalności gospodarczej. Każda z nich może okazać się drogą do sukcesu biznesowego.