Dom w ekspresowym tempie

Stare porzekadło mówi się, że każdy mężczyzna powinien wybudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo. Dwie ostatnie z tych czynności należą do prostych i przyjemnych. Pierwsza natomiast wymaga bardzo wielu trudu i zaangażowania. Już na etapie decyzji o wyborze technologii stoimy bowiem przed wielkim dylematem – czy postawić dom murowany czy też zdecydować się na złożenie go z gotowych elementów?

Nasi ojcowie nie musieli podejmować takich decyzji. Kupowali po prostu duże ilości pustaków czy cegieł i zamawiali firmę murarską. Obecnie tradycyjna technologia nie jest jednak jedyną, na którą możemy się zdecydować. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem domy z różnego typu prefabrykatów (przede wszystkim drewnianych).

Zalety

Największą zaletą takiego budownictwa jest ekspresowe tempo budowy. Przy tradycyjnym sposobie budowania na ukończenie domu czeka się z reguły ponad rok. Stawienia murowanych budynków jest bowiem czasochłonne, a praca ekipy w dużej mierze uzależniona od warunków pogodowych. Całkiem inaczej sprawa ma się w przypadku domów składanych z elementów gotowych. Przygotowuje się je w hali, dlatego warunki atmosferyczne w żaden sposób nie zakłócają harmonogramu prac. Po wykonaniu elementów (co trwa z reguły od 4 do 8 tygodni) przewozi się je specjalnie przystosowanymi do tego celu samochodami na miejsce docelowe, gdzie są składane w całość w przeciągu 2-3 dni. Co ważne, taki sposób budowy ogranicza do minimum zaśmiecenie terenu budowy, na co często narzekają właściciele świeżo wybudowanych budynków z tradycyjnych materiałów budowlanych .

Do lamusa można wsadzić również opinie o nietrwałości takich rozwiązań. W ciągu ostatnich lat technologia bardzo się rozwinęła. Domy z prefabrykatów są trwałe, a producenci udzielają na nie długoletnich gwarancji. Nie bez znaczenie pozostaje też fakt, że domy te są bardzo ciepłe, dzięki czemu ich właściciele oszczędzają na ogrzewaniu.

System otwarty lub zamknięty

Decydując się na dom z prefabrykatów, mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze możemy zdecydować się na tzw. „prefabrykacje otwartą”. W tej opcji w hali przygotowuje się jedynie główną konstrukcję ścian oraz stropu bez ich ocieplania i wykończenia.

Jeżeli wybierzemy natomiast tzw. „prefabrykacje zamkniętą”, ściany nie tylko zostaną w fabryce całkowicie wykończone (z zewnątrz i wewnątrz), ale również ocieplone. Dodatkowo jeszcze w hali montowane są wszytki drzwi, okna oraz instalacje.

Na którą z tych metod się zdecydować? W dużej mierze zależy to od tego, czy jesteśmy w stanie we własnym zakresie wykończyć konstrukcję otwartą. Jeżeli np. mamy zaprzyjaźnioną ekipę, która zrobi to „po kosztach”, to wybranie systemu otwartego może okazać się bardziej opłacalne.

Fundament to podstawa

To, co łączy tradycyjne metody budowania ze stawieniem domów z prefabrykatów, to konieczność wykonania fundamentów. Fundamenty należy stworzyć jeszcze przed przywiezieniem konstrukcji. Należy je przygotować z duża precyzją, tak aby ich rozmiary pozwalały na sprawne zamontowanie wszystkich elementów. Ich ułożenie można zlecić firmie, której powierzyliśmy stworzenie domu lub wykonać we własnym zakresie. W tym drugim wypadku koniecznie jednak skonsultujmy się z osobami odpowiedzialnymi za prefabrykaty, aby uniknąć ewentualnych niedokładności.

Coraz większa popularność domów z prefabrykatów jest całkowicie zrozumiała. Szybki czas budowy, brak problemów z zamawianiem materiałów budowlanych czy stolarskich , to zalety nie do przecenienia. Bardzo ważna jest również ich cena, która nie różni się szczególnie od cen za budowę domów tradycyjnych. Nie ma również problemów ze znalezieniem odpowiedniego i doświadczonego wykonawcy. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących tego typu usługi. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na dom z prefabrykatów, na pewno znajdziemy odpowiednich specjalistów do jego budowy.