Emisja obligacji opartych na WIRON – kiedy nastąpi?
Zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych reform ostatnich lat. W związku z tym, że dotyczy całego rynku finansowego, wymaga od jego uczestników dużego zaangażowania i współpracy. Same zmiany w systemach informatycznych, przygotowanie nowych umów i wszystkie inne działania podejmowane w celu wdrożenia WIRON to jednak nie wszystko. Ważna jest również edukacja oraz popularyzacja i uwiarygodnienie nowego wskaźnika. Eksperci zgodnie podkreślają, że zachętą i sygnałem dla instytucji finansowych będzie z pewnością emisja obligacji skarbowych opartych na wskaźniku WIRON. Niektóre banki, jak np. Millenium Bank, planują wdrożenie produktów kredytowych z WIRON zaraz po tym, jak Ministerstwo Finansów wystartuje z pilotażową emisją obligacji opartych na nowym wskaźniku.
Pilotażowa emisja obligacji skarbowych opartych na WIRON
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz przyjętą przez Radę Ministrów „Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2024-2027”, w październiku zaplanowano dwie emisje obligacji skarbowych opartych na nowym wskaźniku referencyjnym WIRON. Na przetargach, które miały się odbyć 10 i 23 października przewidziano również sprzedaż obligacji typu NZ z oprocentowaniem, którego elementem jest WIRON. Całkowita podaż skarbowych papierów wartościowych zaplanowana na 10 października miała wynieść między 4 mld a 9 mld złotych, a na 23 października między 5 mld a 11 mld zł. Ostatecznie do emisji obligacji nie doszło. Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zrezygnowało jednak ze swoich planów, a emisja obligacji opartych na WIRON odbędzie innym terminie, który zostanie ustalony po konsultacjach z interesariuszami.
Obligacje Skarbowe oparte na WIRON – kiedy pełne przejście na nowy wskaźnik?
Przypomnijmy, że zgodnie z tzw. Mapą Drogową, która wyznaczyła kamienia milowe reformy, całkowita tranzycja wskaźnika referencyjnego WIBOR na wskaźnik WIRON ma się zakończyć w 2027 r. Następnie we wszystkich umowach będzie stosowany już tylko nowy wskaźnik. Tym samym MF nie tylko przestanie stosować w nowych emisjach obligacji WIBOR, ale również będzie musiało skonwertować już istniejące obligacje z WIBOR na WIRON. Podobne zadanie czeka też banki i inne instytucje finansowe.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że pełne przejście emisji obligacji skarbowych o oprocentowaniu zmiennym na WIRON będzie w pełni skoordynowane z kalendarzem zmian przewidzianych dla reformy. Pierwszym krokiem i jednocześnie drogowskazem dla innych instytucji będzie wyżej wspomniana pilotażowa emisja obligacji z WIRON. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślali, że rezygnacja z emisji obligacji opartych na WIBOR i całkowita tranzycja na WIRON ma nastąpić po konsultacjach z uczestnikami rynku, w terminie uzależnionym od warunków rynkowych, a przede wszystkim w zależności od rozwoju popytu na obligacje oparte na nowym wskaźniku. Ministerstwo pracuje również nad opracowaniem zasad, które ułatwią sprawne przeprowadzenie konwersji aktualnego portfela obligacji z oprocentowaniem, które opiera się o WIBOR.