Zatrucia przypadkowe? Czy zamierzone działania?

Najbardziej narażone na zatrucia są psy i koty, które wędrują bez nadzoru lub w inny sposób docierają do rozkładającego się jedzenia. Zjadają zgniłe tłuszcze lub inne resztki potraw, które zostały zaatakowane przez bakterie i toksyny.

Objawy kliniczne mogą obejmować wymioty, biegunkę, krwawe biegunki, gorączkę, bóle brzucha i złe samopoczucie.

Innymi czynnikami zatrucia mogą być środki do czyszczenia toalet, wybielacze, detergenty, środki do czyszczenia rur kanalizacyjnych, używane powszechnie w naszych domach. Produkty te mogą być bardzo trujące dla psów i kotów.

Najlepszym sposobem aby uniknąć zatruć tego rodzaju środkami jest zapobieganie. Zachowaj wszystkie środki czyszczące szczelnie zamknięte kiedy nie są używane, aby zapobiec przypadkowemu uwolnieniu tych środków lub połknięciu ich przez zwierzęta.

Należy także pamiętać, aby utrzymywać zwierzęta z dala od świeżo oczyszczonej powierzchni.

Unikniemy w ten sposób obrażeń łap powstałych od kontaktu z zastosowanym środkiem czyszczącym i oparzeń jamy ustnej powstałej na skutek lizania.

Należy także pamiętać o możliwych niebezpieczeństwach czyszczenia muszli klozetowej gdyż niektóre z naszych czworonogów piją z tych miejsc wodę.

W razie przypadkowego narażenia na działanie środków czyszczących, zwykle zaleca się dokładne przepłukanie skóry i paszczy zwierzęcia wodą, aby zmyć chemiczne pozostałości, a następnie udać się do kliniki weterynaryjnej po dalsze instrukcje.

Zatrucie ołowiem

Występuje od zjedzenia przedmiotów zawierających ołów, takich śrutu ołowiany, farby zawierające ołów, pasty uszczelniające i olej silnikowy.

Objawy kliniczne zwierząt cierpiących na zatrucia ołowiem to najczęściej wymioty, biegunka zaparcia, bóle brzucha, a także depresja, utrata wzroku, drżenia mięśniowe i drgawki. Początek objawów jest zazwyczaj stosunkowo szybko postępujący, ale objawy mogą pojawiać się wolniej, jeśli zwierzę jest stale narażone na truciznę w czasie.

Nie ma swoistego leczenia zatrucia ołowiem, dlatego należy zachować ostrożność.