
Pomoc publiczna dla dłużników – jak wygląda?
Problemy finansowe mogą spotkać każdego przedsiębiorcę. Wystarczy tak naprawdę kilka nieodpowiednich decyzji, wydarzenia takie jak pandemia czy wojna, by móc doprowadzić firmę do niewypłacalności i przyspieszonego postępowania układowego. Czasem długi są tak duże, że prowadzą do ogłoszenia upadłości dłużnika, ale zdarza się też tak, że problemy są przejściowe i pewnego rodzaju zmiany dają szansę, by przedsiębiorstwo mogło wyjść na prostą. Wówczas warto skorzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. To szereg narzędzi, które mają na celu poprawienie sytuacji ekonomicznej dłużnika, a tym samym pozwalają mu dalej działać na rynku.
Zadłużenie firmy – najważniejsze informacje
Jeszcze do niedawna problemy finansowe firmy prowadziły w prostej linii do ogłoszenia upadłości. Obecnie to restrukturyzacja jest furtką, która nie tylko chroni miejsca pracy, ale również daje szansę na dalszą działalność. Zarówno upadłość, jak i uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne mają na celu wyciągnięcie przedsiębiorcy z długów. Natomiast inny jest rezultat podjętych działań. Postępowanie upadłościowe skutkuje likwidacją firmy, a majątek pozwala spłacić wierzytelności. Natomiast w otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego chodzi o to, by uruchomić także procedurę prawno-ekonomiczną, która pozwoli odzyskać firmie zdolność do realizowania zobowiązań, a tym samym da szansę na dalsze funkcjonowanie.
Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne
Zaletą postępowań restrukturyzacyjnych jest to, że kompleksowo obejmują działania w sferze kapitałowej, zarządczej oraz organizacyjnej. Tym samym zwiększają efektywność oraz optymalizują sposób wykorzystania posiadanych zasobów przedsiębiorstwa. W efekcie zwiększają jego konkurencyjność na rynku. Tym samym cała procedura sprawia, że ogłoszenie upadłości staje się bezzasadne. Oczywiście wymagane jest zatwierdzenie układu z wierzycielami i poprawa relacji oraz nawiązanie nowych kontaktów z kontrahentami, kolejnych rynków zbytu na towary czy usługi. Kluczowym zagadnieniem niezmiennie jest poprawa płynności finansowej. W przyspieszonym postępowaniu układowym zawsze chodzi o to, by poprawić rentowność dłużnika, choć sama procedura będzie zależna od szeregu różnych aspektów. I dlatego mówi się o różnych rodzajach postępowania restrukturyzacyjnego.
Kto może skorzystać z przyspieszonego postępowania układowego?
Zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym przyspieszone postępowanie układowe jest jednym z czterech rodzajów spraw restrukturyzacyjnych. Jego celem jest umożliwienie dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami, po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Jednocześnie może być ono prowadzone tylko wówczas, gdy liczba wierzytelności spornych nie przekracza poziomu 15% wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Sama restrukturyzacja oczywiście wymaga zezwolenia nadzorcy układu oraz zgody wierzycieli. Na mocy prawa przygotowywane są warunki układu.
Dłużnik może wybrać szereg rozwiązań, na które wpływ mieć będzie suma wierzytelności spornych. Może więc wybierz odroczenie spłaty, rozłożenie na raty, redukcję długu, konwersję wierzytelności na udziały lub akcje czy zmianę zabezpieczeń wierzytelności. W zależności od rodzaju postępowania inny będzie sposób liczenia głosów wierzycieli, która jest konieczna do zawarcia układu. W postępowaniu układowym przyspieszonym, układowym i sanacyjnym liczy się większość. Natomiast w postępowaniu o zatwierdzenie układu istotna jest suma wierzytelności spornych uprawniających do udziału w głosowaniu.