Ekonomia
Jest to nauka społeczna poświęcona badaniu produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr. W jej skład wchodzą:
a)mikroekonomia – czyli badanie poszczególnych producentów, konsumentów i rynków.
b)makroekonomia – czyli badanie całej gospodarki lub systemów gospodarczych.
Należy wiedzieć, że ekonomia zajmuje się analizowaniem sposobu, w jaki w określonym społeczeństwie dokonuje się wyboru alokacji środków do produkcji dóbr i usług w celu ich konsumpcji, oraz bada mechanizmy i zasady rządzące tym procesem.
Ekonomia stosuje naukowe metody konstruowania teorii na temat zachodzących procesów i konfrontuje je z rzeczywistością. Dwa podstawowe zagadnienia ekonomii to efektywna alokacja dostępnych środków oraz pogodzenie ograniczonych środków z nieograniczonymi potrzebami dotyczącymi dóbr i usług.
Ekonometria
Mikroekonomia i makroekonomia często się wzajemnie pokrywają. Obie obejmują poddyscyplinę ekonometrię, która zajmuje się analizą zależności ekonomicznej przy użyciu technik matematycznych i statystycznych. Coraz bardziej złożone metody ekonomii są obecnie wykorzystywane do sporządzania ekonomicznych prognoz.
Pionierami w tej dziedzinie byli R. Frisch i L. Kantorowicz. Ekonomia może z założenia być albo realna, czyli przedstawiająca obiektywne i naukowe wyjaśnienia na temat funkcjonowania gospodarki, albo normatywna, czyli oferująca zalecenia i wskazówki w odniesieniu do działań, jakie należy podjąć, aby ‘’uzdrowić’’ sytuację.
Początki
Trudno jest jednak ekonomistom uniknąć sądów wartościujących. Początki ekonomii jako odrębnej dziedziny nauki datują się na 1776 rok, kiedy zostało opublikowane dzieło A. Smitha „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”. Ekonomista A. Marshall ustalił ortodoksyjną pozycję ekonomii neoklasycznej, która, zmodyfikowana przez J.M. Keynesa, do dzisiaj pozostała obowiązującym standardem. Do głównych twórców myśli ekonomicznej zaliczają się: D. Ricardo, T.R. Malthus, K.S. Mill, K. Marks, V. Pareto i M. Friedman.