Lokata walutowa – czym jest? Czy warto ją założyć?
Gromadzenie oszczędności to bardzo ważny element zabezpieczenia finansowego niezwykle istotnego dla przyszłości zarówno swojej, jak i swoich bliskich. Z tego też powodu tak wiele osób decyduje się na korzystanie z metod pozwalających na pomnażanie kapitału. Jedną z nich są lokaty, czyli depozyty bankowe. Mogą mieć one zróżnicowany charakter nie tylko ze względu na długość trwania, ale też rodzaj waluty depozytu. Poza tymi tradycyjnymi złotówkowymi istnieją też lokaty walutowe, na których kapitał gromadzony jest w obcej walucie. Czy to dobre rozwiązanie? Kto powinien zdecydować się na lokatę walutową i co zrobić, aby była ona atrakcyjna?
Czym jest lokata walutowa?
Lokata walutowa bywa określana również mianem lokaty dewizowej, jest rodzajem depozytu bankowego w obcej walucie. Najczęściej jest prowadzona w dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich. Rodzaj waluty to zasadniczo jedyna różnica pomiędzy lokatą walutową a lokatą tradycyjną. Lokata walutowa również może być długo- lub krótkoterminowa. Najkrótsze zakładane są na okres kilku miesięcy (od 3 do 9 miesięcy), najdłuższe zaś mogą sięgać nawet 36 miesięcy.
W przypadku lokat walutowych podobnie jak i tradycyjnych do kapitalizacji odsetek najczęściej dochodzi pod koniec okresu trwania lokaty, choć nie jest to regułą. W zależności od wybranej oferty przedterminowe zerwanie lokaty może skutkować stratą całości wypracowanych odsetek lub jedynie pomniejszenia ich wysokości. Podobieństwo pomiędzy lokatą walutową a tradycyjną dotyczy też określenia przez bank minimalnej i maksymalnej kwoty, jaka może zostać umieszczona na lokacie.
Dla kogo lokata walutowa będzie korzystna?
Na założenie lokaty walutowej najczęściej decydują się osoby pobierające wynagrodzenie w obcej walucie – i to właśnie dla nich jest ona najkorzystniejszą opcją. W porównaniu do depozytu składanego w rodzimej walucie zakładanie lokaty w obcej walucie nie zawsze bywa korzystne dla klienta. Sytuacja ta w dużej mierze wynika ze stosunkowo niskich stóp procentowych, które wyznaczają wysokość oprocentowania w zagranicznych placówkach bankowych. W rezultacie banki polskie proponują niższe oprocentowanie lokat walutowych, najczęściej w granicach 0,01 – 0,4%. Ponadto osoby decydujące się na założenie lokaty walutowej pobierające wynagrodzenie w obcej walucie nie narażają wypracowywanych zysków na wahania kursów walut, co chroni je przed zmniejszeniem zysku w sytuacji, gdy kurs danej waluty zostanie obniżony w chwili wypłaty depozytu. W sytuacji takiej przeliczenie zysku z lokaty na złotówki mogłoby dla klienta oznaczać sporą stratę.
Decydując się na założenie lokaty walutowej, warto pamiętać, że w poszukiwaniu tej najkorzystniejszej obowiązują takie same zasady, jak w przypadku tradycyjnej lokaty. Najważniejsza dotyczy analizy ofert proponowanych przez różne banki. Może się bowiem okazać, że różnice w proponowanych przez nich warunkach lokaty będą dość znaczne, a to w bezpośredni sposób przekłada się na wysokość ewentualnych zysków. Warto więc temu zadaniu poświęcić odpowiednio dużo czasu i zaangażowania.
Pomocne w tym zadaniu mogą okazać się różnorakie zestawienia najbardziej atrakcyjnych lokat przygotowywane w oparciu o kilka, a nawet kilkanaście różnych ofert proponowanych przez kolejne banki. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości o odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania należy poprosić przedstawiciela wybranej placówki. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest też przeprowadzenie wstępnej symulacji, która pozwoli obliczyć wysokość ewentualnych zysków przy założeniach zawartych w ofercie. Do tego celu można wykorzystać intuicyjne i niezwykle funkcjonalne narzędzie internetowe, jakim jest kalkulator lokaty.
Źródło
finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-walutowa-warto-ja-wybrac/